תביעה על תאונת דרכים

כמה פעמים שאלת את עצמכם מתי ניתן להגיש תביעה לאחר שעברתם תאונת דרכים ?

האם חייב לפנות לעורך דין תאונות דרכים , ? או שבכלל אפשר לעשות הכל לבד.

עורך דין תאונות דרכים

הגדרתה של תאונת דרכים היא "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה" כפי שנקבע בסעיף 1, פלת"ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), התשל"ה-1975 – עורך דין תאונות דרכים
(לפני כניסתה של הרפורמה בשנת 1975 תביעת תאונות דרכים הייתה כפופה 
לדיני הנזקין)

עו"ד לתאונות דרכים

בשלב הראשון

 

על השופט לבדוק שאכן קיימות ששת המרכיבים בהגדרות הבסיסיות:

  1. מאורע.
  2. נזק גוף
  3. עקב
  4. שימוש
  5. ברכב מנועי
  6. למטרת תחבורה

על התובע להוכיח שאכן קיימות ששת המרכבים הנ"ל. אם אחד מהגדרות בסיס אלו אינו מתקיים. זה אומר שהמקרה אינו נופל בהגדרת הבסיס.

השלב השני

השלב השני

 

במידה ואכן ששת מרכיבי הגדרת הבסיס קיימות ניתן לעבור לשלב השני בו על השופט לבחון אם המקרה לפניו נופל לגדר אחת החזקות החלוטות המרבות, גם אם המקרה אינו נופל בהגדרת הבסיסית של "תאונות דרכים". אם התשובה שלילית- מסתיים תהליך הבדיקה בכל הנוגע לתחולתו של חוק הפיצויים.

 

השלב השלישי

 

אם תחולה חזקת החלוטה הממעטת- אז מקרה זה אינו תאונת דרכים ומסתיימת כאן הבדיקה של המקרה בהגדרת חוק הפיצויים. אם חל ספק על אחד מסיעים אלו מומלץ להתייעץ עם עו"ד תאונות דרכים על מנת לקבל את נקודת מבטו המקצועית

 

היקף הפיצויים

גובה הפיצוי מגיע לכל נפגע בתאונת דרכיםכאשר עברת את שלושת השלבים מהפסקה הקודמת והתשובה הייתה חיובית הינך זכאי לפיצויבגין נזקים ממוניים ובין נזקים שאינן ממוניים. במישור הממוני לא ניתן להביא בחשבון הכנסה העולה על על פי שלוש משכר הממוצע במשק, במידה והאובדן נמוך ממאה אחוזים תופחת גם ההכנסה המרבית לצורך חישוב הפיצויים.

שים לב! בניגוד לאדם שנפגע בתאונת עבודה אדם אשר נפצע בתאונת עבודה שקיימת לו האפשרות להשלים את ההכנסה המגיעה לו מ"המוסד לביטוח לאומי" בגין אתו אובן שכר וכושר כשרותו כתביעת נזיקין בניגוד לזאת אדם אשר הכנסתו גבוה אשר נפגע בתאונת דרכים כתוצאה מרשלנות הסתפק בפיצוי חלקי בלבד!

מהו ייחוד עילה מה שימושו-

סעיף 8 של החוק (יחוד עילה) נועד על מנת שלא תהיה האפשרות של תובע תאונות דרכים לתבוע בנוסף בתביעת פקודות נזיקין. מאדם שנמצא אשם בתאונה.

 

המלצות עורך דין תאונות דרכים

מאמר זה נועד לצורך מחשה והכרות בסיסית עם המושג "תאונות דרכים" / תפקידו של עורך דין תאונות דרכים

בכל רצון להגיש תביעה משפטית מומלץ להתייעץ לפני עם עו"ד תאונות דרכים. על מנת לקבל את התמונה המלאה לגבי המקרה האישי שלכם. הינך מוזמן למלא את פרטייך בטופס יצירת הקשר שלנו ואנחנו נחזור אליך עם כל הפרטים.

ראה גם: תאונות דרכים בישראל